CHP’li Demir ‘AKP’de Hep Armut Dibine Düşüyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, 20 yıldır iktidarda olan AK Partinin  her seçim döneminde vaatler vererek halkı kandırdığını sonra bu vaatlerini unuttuğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk’ün kendisine yönelik geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasındaki sözlerine cevap vererek, “Genel Başkanları Erdoğan her seçimde verdiği seçimlerden sonra unutuyor. Yalnız Erdoğan değil, tıpkı onun gibi bakanları unutuyor, vekilleri unutuyor. Fethiye ilçe başkanının söylediği gibi AKP’de hep armut dibine düşüyor” dedi. 

“Devletin Yapması Gerekenleri, Parti Olarak Biz Yapıyoruz”

CHP Fethiye İlçe Başkanlığı olarak gece gündüz vatandaşın yanında olduklarını iddia eden Demir, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşımızın gece gündüz hizmetindeyiz. Olanaklarımız ölçüsünde, yeri geldiğinde camilerimizi yeri geldiğinde okullarımızı boyuyoruz. Bakıyoruz vatandaşımız sıkıntıda kışın yakacağı odunu kömürü veriyoruz. Odunu kömürü yakacak sobası olmayana da soba veriyoruz. Bu saydıklarımızın hepsi, devletin yapması gereken görevi olan şeyler. Ama iktidar yöneticilerinin bunlardan haberi olmadığı için bu eksikliği biz kapatmaya çalışıyoruz. Tüm bunların yanında da vatandaşlarımıza kim hizmet getirecek bu konuda kim ne söz verdi takip ediyoruz ki unutulup gitmesin” diye konuştu.

“Vaatlerini Yapacağına Hâlâ Halkı Kandırmaya Devam Ediyorlar”

AK Parti hükümetinin ülkeyi yönetemediğini ve halkı kandırmakta olduğunu iddia eden Demir, “Bu konuda iktidar partisi bize teşekkür edeceğine suç bastırmak için hâlâ ‘yapacağız, getireceğiz, vereceğiz’ gibi söylemlerle vatandaşlarımızı kandırmaya devam ediyorlar. Bu yetmezmiş gibi basın açıklaması yaparak bizleri suçluyorlar. Vatandaşımızın faydasına olacak her türlü hizmetin yanındayız. Yapılan her hizmeti alkışlarız. Ama vatandaşımızı kandırmalarına asla müsaade etmeyiz.

Milletvekili Sayın Yelda Erol Gökcan’ın ‘hastanemize anjiyo cihazı getireceğiz’ demesi kuşkulandırdı.  Çünkü AK Parti İlçe Başkanının bizler için söylediği ‘Armut Dibine Düşer’ sözü aklımıza geldi. Çünkü Sayın Gökcan Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi ‘verdiği sözleri ya unutursa’ diye düşününce aslında Sayın Öztürk’ün sözünün doğru olduğu gördük. Baktık ki genel başkanları verdiği sözü unutmuş, millet vekili verdiği sözü unutmuş ve hiç şaşırmadık. Gerçekten de ‘Armut Dibine Düşmüş’ verdiği sözleri unutanları savunmak da başka hiçbir icraatı olmayan ilçe başkanına kalmış. Evet doğru demiş Sayın Öztürk. ‘Armut dibine düşmüş’ Çünkü AKP’de her zaman verilen sözler unutulduğu için milletvekilleri de yöneticileri de unutuyor” şeklinde konuştu.

“Sadece Birkaç Konuda Verdiği Sözleri Nasıl Unuttuklarını Ve Yalan Söylediklerini Hatırlatmak İstedik”

Türkiye genelinde işsizliğin her geçen gün arttığını aktaran CHP’li Demir, “Bakın 2018 yılında seçim beyannamesinde Sayın Cumhurbaşkanı “Genç işsizlik oranını kalıcı bir şekilde düşüreceğiz” demişti.

Şimdi istedikleri gibi enflasyon rakamlarını ayarlattıkları, her araştırmayı kendi beklentilerine göre düzenlettikleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun rakamlarını verelim.

Bakın  2017’de işsizlik oranı % 21,1.

2021’de % 24,7‘ye çıkmış.

Peki aynı yıllarda açlık sınırında yaşayanların oranlarına da bir bakalım. İşsizliği düşürmelerinden vazgeçtik. Açlık sınırı altında yaşayanlara bir bakalım

2021 yılı Haziran Ayı itibariyle Türkiye’de 66 milyon kişi aç ve yoksul yaşamaya mahkûm edilmiş.

Yine AKP döneminde yoksulluk sınırı 7.229 TL olmasına rağmen, ‘büyük zam, büyük zam’ dedikleri, asgari ücret ne kadar olmuş? 4.250 TL Yani neredeyse yoksulluk sınırının yarısı kadar bir asgari ücreti vatandaşımıza hak görmüş” dedi.

“Yine Erdoğan ‘İstikrarlı Büyüyeceğiz Demiş”

AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı kandırdığını belirten Demir, “Kendi beyanlarından hatırlatıyoruz. Erdoğan “İstikrarlı büyümeyi devam ettireceğiz” demiş. Ekonomisi 2017’de % 7,5 büyürken, 2020′de %1,8 büyümüş.

Büyüme istikrarlı bir şekilde düşmeye devam ederken, halkın yoksullu ve açlık sınırı altında yaşayanların oranı da sürekli artmaya devam etmiş.

Yine enflasyonu “Enflasyonu yeniden tek haneye indireceğiz” demiş. Bakın 2017’de yıllık enflasyon % 11,92 iken 2021 yılında ise yalancı TÜİK’in verilerine göre 36.8 olduğu söylendin ancak gerçek rakamlarla değerlendirenlerin verdiği enflasyon oranı % 81.82 olduğunu herkes biliyor.

Yine AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan  “İhracatımızda yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 4’ten yüzde 15’e çıkaracağız” demiş. 2018’ %4 olan ve seçim beyannamesinde yüzde 15‘e çıkarılması hedeflenen yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki payı, TÜİK’in Ağustos 2021’de yayınladığı verilere göre yüzde 3,1‘e gerilemiş. “2023 yılında istihdam oranını yüzde 53’e yükselteceğiz” demiş. TÜİK verilerine göre 2018’de %47,6 olan istihdam oranı,  2021’de % 43,8‘e düşmüş durumda” dedi.

“Bitirdikleri Tarımla ‘İhracatı Arttıracağız’ Yalanını Bile Söylediler”

Tarım ve üretimin tamamen bittiğini de aktaran Demir, “Bu ülkede yaşayan herkesin de çok iyi bildiği gibi AKP’nin iktidarı döneminde tarım üretimi bitirildi. İthalata bağımlı hale gelen tarımla “Tarımsal ihracatımızı 40 milyar dolara çıkaracağız” diyen bir AKP Genel Başkanı vart.

Bakın 2017’de tarımsal ihracatı 21,2 milyar dolardı. 2021 yılında 15.9 milyar dolara düşmüş. Bitirdikleri tarımla nasıl ihracatı arttıracağımızı da sormamız gerekiyor ama sormaya gerek kalmadan rakamlar Erdoğan’ı zaten yalanlamış. Sonuç ortada

Yine AKP Genel Başkanı seçim vaatlerinde; “2021 yılında yerli elektrikli otomobilimizi piyasaya süreceğiz” demiş. Yıl 2022 itibarıyla bütün yollarda elektrikli otomobili arıyoruz. Tıpkı 2015 yılında göklerde olan uçağımızı 7 yıldır yere indiremedikleri gibi elektrik otomobil de görünmez durumunda.

Yani ‘tarlada elektrikli traktörlerimiz olacak’ diyeli neredeyse on sene oldu ama tarlada bırakın elektrikli taktörü, artık mazotlu traktörü bırakmadılar.

Numune yapılan ve 1. 200 bin TL gibi uçuk bir rakamla satışa sunacaklarını söyledikleri yerli otomobil TOOG’un sadece prototipini görüyoruz hala.

Bu örnekleri daha yüzlercesi ile çoğaltabiliriz. 3600 ek gösterge için yıllardan bu yana hala aynı söylemler devam ediyor. Tam da biz bu sebeplerden ötürü Sayın Gökcan’ın söylediği “ Anjiyo Cihazı 2022 programına alındı” sözünü pek ciddiye alamadık. İnşallah yanılmışızdır. Zaman akıp geçiyor.2022 yılı geldi. Bu kadar bekledik 1 yıl daha bekleriz. Ama verdiğimiz örneklerde de görüldüğü gibi AKP’nin armutları hep dibine düşmüş” ifadelerinde bulundu.  Haber-Hakan AYKIRI

 

Top