Karaçulha Derneğinden Esnaflara Jest

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği 2023 takvimi vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Her yıl farklı bir kültürel öğenin ön plana çıkarıldığı takvimde bu yıl dibek taşı ve at arabası yer aldı.
Karaçulha’da anayol üzerinde bulunan işyerlerine verilen takvimi alan esnaflar teşekkür etti ve memnuniyetlerini dile getirdi. Dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden bazı vatandaşlar unutulmaya yüz tutan bazı eşya ve araçların hatırlanmasının iyi olduğuna dikkat çekti. At arabasının bir dönem yoğun kullanıldığını ancak günümüzde kalmadığı söylendi.

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ise yaptıkları açıklamada; “her yıl çıkardığımız takvimlerde kültürel değerlerimizi hatırlatmaya ve elimizden geldiğince gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu yılın takviminde, köy meydanlarımızda ve mahalle aralarında bulunan ve herkesin ortaklaşa kullandığı dibek taşı var. Dibek taşı; buğday, mısır gibi tahılları ağaç tokmaklarla dövüp ezmek, kepeğinden ayırmak için kullanılırdı. İçi oyulmuş büyük bir taş olan dibek taşı, ihtiyacı olanların kullanabileceği bir meydanda bulunurdu. Bulgur, keşkeklik, aşlık ve tarhanalık malzemelerin hazırlanmasında kullanılmıştır. At arabası daha düne kadar kullanılmaktaydı. Kültürel değerlerimiz ve hayatımızın içerisinde unutulmaya yüz tutan eşyalarımızı hafızalarda diri tutmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın ilgisinden de memnun oluyoruz. Kültürel çalışmalarımıza devam edeceğiz” denildi.

Haber Servisi: CEMİL UFUK KOÇ

Top