FETHİYE’DE ADAY MHP’DEN

31 Mart 2024 yerel seçim öncesi birçok il ve ilçede belediye başkan adayları belli olmaya başlarken, Fethiye’de, Cumhur ittifakının adayını MHP’den çıkaracağı iddia edildi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Fethiye’de de farklı partilerden aday adayları ve vatandaşlar partilerin adaylarını açıklanmasını bekliyor. Seçime ülke genelinde ittifak içerisinde giren AKP ve MHP ise il ve ilçelere göre adaylarını belirliyor. Fethiye’de ise AK Parti’den bir adayın çıkması beklenirken, Cumhur ittifakının adayını MHP’den çıkaracağı iddia edildi. Bu iddia için partiler tarafından net bir açıklama yapılmazken, kulaktan kulağa yayıldı. Siyasiler ve vatandaşlar merakla bu iddianın gerçekliğini araştırmaya başladı. Kulislerden edinilen bilgiler kapsamında Fethiye Belediye Başkanlığı için MHP’den çıkabilecek isimler arasında; Behçet Saatcı ve Cengiz Çay’ın yer aldığı öğrenildi.

Behçet Saatcı Kimdir?

Behçet Saatcı (1957, Fethiye), Türk siyasetçi ve eski Fethiye Belediye Başkanıdır. Bilboardlara Kürtçe afiş astırdığı gerekçesiyle MHP’den ihraç istemi ile disiplin kuruluna sevk edilen Saatcı, MHP’den istifa etmiş ardından Demokrat Parti’ye katılmıştır ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinde oyların %33’ünü alarak Demokrat Parti’den Fethiye Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Muğla’dan bağımsız belediye başkan adayı olmuş ancak seçilememiştir. 2023 genel seçimlerinde İYİ Parti’den 2. sıra milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir.

Cengiz Çay Kimdir?

1958 yılında Fethiye’nin Kargı Mahallesinde doğdu. İlk öğrenimini Kargı İlkokulunda okuyan Cengiz Çay, ortaöğrenimini Fethiye Ortaokulunda, Lise eğitimini de Aydın Anadolu İmam Hatip Lisesinde okudu. Yıllarını siyasete adayan MHP’li Cengiz Çay, ilk olarak aktif siyasete 17 yaşında Aydın Ülkü Ocakları Başkanı olarak başladı ve 19 yaşında da Fethiye Ülkü Ocakları Başkanı olarak atandı. Çay sırasıyla partisinin değişik mercilerinde görev yaparken, yıllardır ilçe başkanlığı görevinde bulundu. Daha önceki seçimlerde de partisinden Milletvekili adayı olan Cengiz Çay, iki defa Muğla’da seçilmesine rağmen, partisinin barajı aşamaması nedeniyle Ankara’ya Türkiye Büyük Millet Meclisine gidemedi. Partili ve partisiz vatandaşlar tarafından sevilen MHP’li Cengiz Çay evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Top